Pereiti prie turinio
oksana

Orchideju myletojoms :)

Rekomenduojami pranešimai

Orchidėjos " Phalaenopsis" priežiūra

 

20081030_img_8787.jpg

Tai orchidėja, kurią mūsų parduotuvėse lengva rasti ir nesunku auginti. Reikia žinoti visai nedaug, kad ši gėlė taptų Jūsų namų puošmena bei džiugintų savo žiedais ištisus mėnesius.

 

Pirmas žingsnis sėkmingo auginimo kelyje - įsigyti sveiką augalą!

 

Pirkdami šią orchidėją turite apžiūrėti:

 

1. Šaknis. Dažniausiai jos atkeliauja į mūsų parduotuves permatomuose vazonėliuose, kas leidžia gerai apžiūrėti šaknų būklę. Per vazonėlio sieneles neturi matytis rudų, sudžiūvusių, supelyjusių šaknų. Sveika orchidėjos šaknis būdama sausa yra šviesiai pilkos spalvos; drėgna - žalios spalvos. Kuo daugiau sveikų šaknų matote per vazonėlio sieneles, tuo augalas sveikesnis ir stipresnis.

 

2. Lapus. Sveikos orchidėjos, kurios šaknys yra sveikos, lapai turi būti tvirti, o ne suglebę, susiraukšlėję. Lapai neturi būti skylėti, ant jų neturi būti rudų, vandeningų dėmių. Gerai apžiūrėkite lapo, žiedo vidinę pusę. Ar ant jų nėra kenkėjų?

 

Kitas žingsnis jau įsigijus orchidėją - įvertinti, kokiame substrate ji auga, nes nuo to priklausys tolesnė jos priežiūra.

 

Substratas: Phalaenopsis orchidėja turi būti auginama pralaidžiame substrate, kurio pagrindas - stambūs pušies žievės gabaliukai arba stambūs kokoso riešuto kevalo gabaliukai. Substrate neturi būti durpių! Phalaenopsis orchidėjos šaknims labai svarbu, kad tarp šaknų cirkuliuotų oras, todėl substratas turi būti pralaidus. Kuo substratas pralaidesnis, tuo jis greičiau pradžiūna. Tokiu būdu išvengsite drėgmės užsilaikymo vazonėlio viduje. Užsilaikiusi drėgmė, nuolatinis laistymas, kai šaknims neleidžiama pradžiūti, paprastai tampa šaknų pūvimo priežastimi.

 

Laistymas: Kada reikia laistyti orchidėją, Jums parodys jos šaknys! Auginimas permatomame vazonėlyje leidžia stebėti orchidėjos šaknų pokyčius. Šaknis būdama drėgna - žalios spalvos, būdama sausa - šviesiai pilkos spalvos. Kol matote, kad vazonėlyje šaknys yra žalios, šviesiai žalios, tik lengvai žalsvos, tol Jūsų orchidėjos laistyti nereikia. Kai tik šaknys pasidaro šviesiai pilkos, Jūsų orchidėją jau reikia laistyti. Laikui bėgant įprasite nustatyti ir kitais būdais, pvz., kai substratas pradžiūna, vazonėlis pasidaro žymiai lengvesnis, ant vazonėlio sienelių nelieka rasos lašelių. Suglebę orchidėjos lapai irgi gali rodyti, kad orchidėjai trūksta drėgmės ir ją reikia laistyti.

 

Kai laistote turite palieti gausiai! Liekite tol, kol visos Jums matomos šaknys pasidarys žalios. Laistoma per vazonėlio viršų. Vanduo turi būti kambario temperatūros! Orchidėjos šaknys yra jautrios kietam vandeniui! Geriau pasirinkti virintą arba lietaus vandenį. Po laistymo vazonėlyje neturi likti vandens, visas jo perteklius turi išbėgti, todėl palieję vazonėlį pasukinėkite, lengvai paverskite į skirtingas puses, kad visas nereikalingas vanduo išbėgtų. Jei ant orchidėjos lapų, šaknų atsiranda baltos dėmės, vadinasi vanduo, kuriuo ją laistote yra druskingas ir netinkamas orchidėjai. Dėmes nuo lapų galima nuvalyti į vandenį įlašinus šiek tiek citrinos sulčių.

 

Phalaenopsis stuartiana.jpg

 

Temperatūra: ši orchidėja yra šilumamėgė, tad dienos temperatūra turėtų būti bent +18°C ir neturėtų viršyti 30-35 °C. Jei orchidėja nežydi, tuomet kurį laiką ji gali būti laikoma ir prie +15°C, tačiau esant tokiai temperatūrai labai svarbu apriboti laistymą. Visoms orchidėjoms, jų tarpe ir Phalaenopsis orchidėjai, svarbu, kad tarp dienos ir nakties temperatūrų būtų bent minimalus 4-5°C skirtumas. Tai skatina žiedyno formavimasį.

 

Orchidėjoms reikia šviežio oro. tačiau jos yra jautrios skersvėjams.

 

Aplinkos drėgmė: Phalaenopsis orchidėjai nėra būtina aukšta aplinkos drėgmė, todėl ji sėkmingai gali būti auginama kambario sąlygomis. Tačiau, kuo labiau drėkinsite ją supančią aplinką, tuo geriau ji pas Jus jausis. Jei namuose turite drėgnomatį, jis šalia orchidėjos turėtų rodyti bent 50%, o idealiu atveju 70% drėgmės. Aplinkos drėgmės trūkumas gali būti žiedų metimo priežastimi. Ypač tai dažnas reiškinys žiemos laikotarpiu, kai patalpose įjungiamas šildymas, kuris dar labiau sausina orą. Parinkite savo orchidėjai tokią vietą, kad ji būtų apsaugota nuo sauso ir šilto oro, kylančio nuo šildymo prietaisų. Orinės šaknys, kurios yra ne substrate, o virš vazonėlio, yra labai geras Jūsų aplinkos drėgmės indikatorius. Jei orinės šaknys džiūsta, vadinasi orchidėją supanti aplinka yra sausa ir ji neturi ką pasisavinti iš aplinkos, jei orinės šaknys tvirtos, nesudžiūvusios, žaliais galiukais, vadinasi aplinka yra pakankamai drėgna, orchidėja ir iš jos pasisavina drėgmę. Aplinkos drėgmei pakelti galite naudoti buitinius aplinkos drėkintuvus arba sustatyti vazonėlius su orchidėjomis ant drėgmės palaikymo lovelių, kurie užpildomi vandeniu, o vanduo garuodamas drėkina aplinką (žr. prekių kataloge). Šiltomis dienomis ar esant sausai aplinkai pasistenkite kiekvieną rytą papurkšti orchidėjos lapus, kad iki vakaro ji spėtų pradžiūti ir nakčiai ant lapų neliktų vandens lašelių. Dažnai aplinkos drėgmės palaikymas yra klaidingai traktuojamas kaip nuolatinis orchidėjos laistymas, neleidžiant jai pradžiūti ar nuolatinis lapų purškimas.

 

Kuo aukštesnė aplinkos temperatūra, tuo aukštesnė turi būti aplinkos drėgmė, kuo aukštesnė aplinkos drėgmė, tuo geresnė turi būti patalpos, kurioje laikoma orchidėja, oro cirkuliacija, tam, kad būtų išvengta pūvinio bei įvairių grybelinių susirgimų.

 

Phalaenopsis mariae.jpgPersodinimas: Phalaenopsis orchidėja persodinama kartą per du metus. Geriausias laikas persodinimui yra iš karto po žydėjimo. Nerekomenduojama persodinėti kai orchidėja ruošiasi žydėti arba jau žydi. Tačiau yra keletas atvejų, kai orchidėją reikia persodinti nedelsiant: jei matote, kad šaknys vazonėlio viduje pūna, jei substratas pelyja, jei vazonėlio sienelės yra pažaliavusios, substratas sukritęs, jei per permatomo vazonėlio sieneles visai nematote šaknų. Šiais atvejais rekomenduojama nedelsiant persodinti tam, kad būtų laiku užkirstas kelias šaknų pūviniui.

 

Kaip persodinti:

 

1. Paliekite augalą ir išimkite iš vazono;

2. Atsargiai, saugodami augalo šaknis, nuimkite nuo jų senąjį substratą;

3. Pašalinkite sudžiūvusias ar supuvusias šaknis. Pjūvio vietas šiek tiek pabarstykite pelenais arba anglies milteliais;

4. Į naują vazoną 2 cm sluoksniu įberkite drenažo. Ant drenažo šiek tiek įpilkite naujo substrato.

5. Patalpinkite augalą ir į tarpus tarp šaknų nespausdami pilkite naują substratą;

6. Vazonėlio viršų apdėliokite drėgnais kiminais;

7. Naujai pasodintas augalas pirmą kartą laistomas priklausomai nuo jo būklės. Jei jo šaknys buvo pažeistos pūvinio, tuomet laistyti reikia praėjus savaitei/dviem po persodinimo, o jeigu augalo šaknys buvo sveikos, tuomet laistyti galima iš karto po persodinimo.

 

Kiminus ant vazonėlio viršaus nuolat laikykite drėgnus (ne šlapius), o substratui tarp laistymų leiskite pradžiūti!

 

Šviesa: Phalaenopsį, kaip ir kitas orchidėjas reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, tačiau laikyti kaip įmanoma šviesesnėje vietoje.

 

Tręšimas: Phalaenopsis orchidėja tręšiama kas trečią laistymą orchidėjoms skirtomis trąšomis. Pirmiausiai orchidėją palaistote paprastu vandeniu, o tik paskui perpilate su trąšų tirpalu. Jei orchidėjos šaknynas pažeistas puvinio, tuomet laistyti su trąšomis negalima. Tokiu atveju reikia orchidėją tik purkšti paruoštu trąšų tirpalu.

 

Negalima tręšti sauso augalo, nes nudeginsite šaknis!

 

Nereikia skubėti tręšti tik įsigytos orchidėjos! Augintojas, ruošdamas orchidėjas pardavimui, skatindamas jų ilgesnį žydėjimą "pamaitina" jas įvairiais stimuliatoriais. Tam, kad būtų išvengta pertręšimo rekomenduojama palaukti porą mėnesių nuo orchidėjos atsiradimo Jūsų namuose ir tik tada pradėti tręšti.

 

 

 

Phalaenopsis orchidėja gali žydėti nuo 2 iki 6 mėnesių!

 

Po žydėjimo: Phalaenopsis orchidėja neturi ramybės periodo, tad praėjus keliems mėnesiams po žydėjimo ji ir vėl gali žydėti. Labai dažnas klausimas: Ar reikia pašalinti/nukirpti nužydėjusį žiedkotį? Į šį klausimą yra du galimi atsakymai: vienas iš jų, kad galite pašalinti visą žiedkotį arba galite pašalinti tik žiedkočio viršutinę dalį, t.y. kur buvo sukrauti žiedai. Phalaenopsio žiedkotis yra suskirstytas nareliais, kitaip vadinamomis "miegančiomis akutėmis". Iš tos akutės ant žiedkočio formuojasi žiedai arba išleidžiama papildoma šakelė. Svarbu žinoti, kad iš išnaudotos, t.y. pražydėjusios akutės antrą kartą žiedo nebus, todėl nėra prasmės ją palikti. Jei norite, kad orchidėja ant to pačio žiedkočio sukrautų žiedus turite jį sutrumpinti iki neišnaudotos akutės. Kerpant reikia palikti 1 cm virš miegančios akutės. Labiausiai tikėtina, kad Jūsų orchidėja naują žiedyną ims auginti iš aukščiausiai paliktos akutės. Jei pašalinsite visą žiedkotį, atėjus žydėjimo laikui ji išleis naują žiedkotį!

 

Yra keletas rūšinių Phalaenopsių, kurių žiedkočių negalima šalinti!!! Jie pakartotinai ant jų sukrauna naujus žiedus, tai:

 

Phalaenopsis amboinensis;

 

Phalaenopsis lueddemanniana;

 

Phalaenopsis pulchara;

 

Phalaenopsis mannii;

 

Phalaenopsis cornu - cervi;

 

Phalaenopsis violacea.

 

Dauginimas: Phalaenopsis orchidėja nesidaugina vegetatyviniu būdu. Dažniausiai dėl aukštos aplinkos temperatūros pasitaiko atvejų kai ant stiebo, vietoj žiedų užaugina "keikį". Tokiu atveju reikia laukti, kol naujas auginukas užsiaugina savo šaknis (bent viena iš jų turi būti nors 5 cm). Tuomet galima jį atskirti ir pasodinti atskirai. Mažus auginukus patogiau auginti vien kiminuose, nes kuo vazonėlis mažesnis, tuo drėgmė greičiau išgaruoja, tuo dažniau reikia laistyti, o kiminai turi savybę ilgai palaikyti drėgmę ir yra pralaidūs orui.

 

Phalaenopsis orchidėjos nerekomenduojama laikyti lauke! Tik tais atvejais kai norite paskatinti žydėjimą ir kai nakties temperatūra lauke nenukrenta žemiau +16 laipsnių, galite kurį laiką palaikyti lauke. Tačiau vieta turi būti apsaugota nuo tiesioginių saulės spindulių, vėjo bei lietaus. Tuo laikotarpiu reikia apriboti laistymą. Jei pradeda formuotis žiedynas įneškite orchidėją į patalpą.


oksana1.gifDovanėlėflow9.gifflow14.gifVIP.giflabas.gifpagalba.gifflow9.gifforumo%20simpatija.gif

Dalintis šiuo pranešimu


Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

CAMBRIA

20090312_cambria%20magaretha%20von%20holm.jpg20090312_cambria%20tigrinum%20x%20coronation.jpg

Jei parduotuvėje rasite orchidėją, o šalia jos užrašą "Cambria", ši informacija Jums bus tikrai naudinga!

 

"Cambria" - nėra orchidėjos rūšis, tai tik pavadinimas po kuriuo slepiasi net ne vienas orchidėjos hibridas, išvestas iš šių orchidėjų derinio: Odontoglossum, Oncidium, Miltonia, Cochlioda, Brassia. Kadangi hibridų yra labai daug ir įvairių, yra sunku apibrėžti jų priežiūros sąlygas, tačiau žinant orchidėjų, iš kurių buvo išvesti hibridai augimo poreikius, galime susidaryti tam tikras auginimo gaires, kuriomis galėsite vadovautis įsigiję šią orchidėją. Turėtų nuraminti ir tai, kad išvesti hibridai lengvai prisitaiko prie įvairių aplinkos sąlygų, tad mūsų pateikti priežiūros ypatumai yra rekomendacinio pobūdžio. Jūsų orchidėja pati Jums parodys, ar jai patinka Jūsų sudarytos auginimo sąlygos, ar kažką reikia keisti. Cambria_300.jpg

 

Temperatūriniai režimai: vasaros metu ši orchidėja gerai jausis prie +18°C - +24°C laipsnių temperatūros, o žiemos metu temperatūra neturėtų būti mažesnė nei +12°C. Jei turite galimybę, visada žiemos metu laikykite ją vėsiau nei vasarą. Visoms orchidėjoms svarbu, kad tarp dienos ir nakties temperatūrų būtų bent minimalus 4-5°C skirtumas. Tai skatina žiedyno formavimąsi. Jei vasaros metu temperatūra būna aukštesnė, t.y. tarkim +30°C ir daugiau, tuomet reikia orchidėją dažniau laistyti, purkšti bei kitais būdais drėkinti aplinką. Kai orchidėja nužydi, o jos nauji auginiai jau yra pasiekę senų augalų dydį, orchidėjai reikia suteikti ramybės periodą, t.y. pastatyti į šaltesnę nei prieš tai vietą bei apriboti laistymą (apie laistymą žr. žemiau). Idealu, jei tokiu laikotarpiu dienos temperatūra bus apie +16°C, o nakties - apie +12°C. Taip turi būti laikoma apie porą mėnesių. Vėliau grąžinama į įprastinę, šiltesnę aplinką.

 

cambria Nelly Isler.jpgŠviesa: šiai orchidėjai reikia daug šviesos! Išrinkite jai pačią šviesiausią vietą namuose, tačiau saugokite nuo tiesioginių saulės spindulių. Lapai turi būti šviesiai žali, nepageltę ir ne per tamsūs. Jei lapai pagelto, gali būti, kad orchidėjai gaunamos šviesos yra per daug. Jei lapai ryškiai žali, tai rodo, kad šviesos per mažai. Jei lapai šiek tiek paraudo, tai rodo, kad šviesos srautas Jūsų orchidėjai yra optimalus, jei lapai ryškiai raudoni - per daug šviesos.

 

Laistymas: laistant reikia atkreipti dėmesį į tai, kad šios orchidėjos turi gumbus, kuriuose kaupiasi vanduo bei plonas baltas šaknytes. Minėti gumbai Jums turėtų padėti orientuotis laistyme. Kai tik gumbai ima raukšlėtis, tai rodo, kad Jūsų orchidėjai trūksta vandens, vadinasi jau laikas palieti substratą. Tačiau reikėtų įvertinti ir dar vieną svarbų dalyką, kad gumbai ima raukšlėtis ir tuomet kai, šaknynas būna pažeistas puvinio ir gumbai nėra aprūpinami vandeniu. Jei paliejus substratą gumbai vis dar taip pat susiraukšlėję, tuomet reikia patikrinti šaknyną. Jei Jūsų orchidėja ilgą laiką buvo laikoma be vandens, sausoje, šiltoje aplinkoje yra rizika, kad stipriai susiraukšlėję gumbai nebeatsistatys, tačiau, jei šaknynas yra sveikas nėra dėl ko nerimauti, ji užaugins naujus gumbus. Cambria_hansuelli isler.jpg

Kiek kartų per savaitę reikės laistyti Jūsų orchidėją priklausys nuo aplinkos temperatūros, kurioje ji auga. Kuo aukštesnė temperatūra, tuo greičiau pradžiūna substratas, tuo dažniau reikia laistyti. Pagrindinė taisyklė, kurios reikia laikytis tai substrato pradžiūvimas, bet ne perdžiūvimas! Šios taisyklės reikia laikytis tuomet, kai orchidėja žydi arba augina naujus auginius. Tuomet kai orchidėja yra pražydėjusi, nauji auginukai jau yra pasiekę senų auginių dydį ir ji laikoma žemesnėje temperatūroje nei prieš tai, laistyti reikia tik visiškai išdžiūvus substratui ir tai labai negausiai. Taip ji turi būti prižiūrima apie porą mėnesių.

Laistyti reikia pilant vandenį per vazonėlio viršų arba įmerkiant visą vazonėlį iki viršaus į indą su vandeniu. Laikyti taip bent 20 minučių, tuomet iškėlus vazonėlį leisti jam gerai nuvarvėti, kad visas vandens perteklius išbėgtų, o nesikauptų vazone.

 

Tręšimas: šios orchidėjos yra tręšiamos cambria_wild cat.jpgtuomet, kai auga nauji auginukai. Tręšiama 1-2 kartus per mėnesį orchidėjoms skirtomis trąšomis silpnesne nei ant buteliuko nurodyta koncentracija, kad nenudegintumėte šaknų. Galimi du būdai: vienas iš jų - trąšas įpilate į indą su vandeniu ir tuomet į jį pastatote vazonėlį su orchidėja. Vanduo turi apsemti vazoną iki pat viršaus! Kitas būdas, kai iš pradžių palaistote vandeniu be trąšų, o paskui perpilate paruoštu trąšų tirpalu.

 

Substratas: visoms gumbinėms orchidėjoms rekomenduojamas smulkios granuliacijos substratas. Rekomenduojame OS substratą epifitinėms orchidėjoms kokoso riešuto kevalo gabaliukų pagrindu arba smulkios granuliacijos viduržemio jūros regiono pušies žievę su įvairiais smulkios granuliacijos priedais. Persodinti rekomenduojama kas 1-2 metus. Kitais atvejais: jei šaknynas pažeistas puvinio, nauji auginiai netelpa vazonėlyje, substratas sukritęs, apsitraukęs pelėsiu.

Persodinimui tinkamiausias laikas yra iškart po žydėjimo ir kol nauji auginiai nepradėjo auginti savo šaknyčių. Persodinant neskubėkite dalinti kero, kuo jis didesnis, tuo geriau, bet jei nusprendėte kerą dalinti, svarbu žinoti, kad viename vazonėlyje turėtų būti pasodinti ne mažiau kaip 2-3 gumbai. Sodinti reikėtų į natūralaus molio (neglazūruoto) vazonėlį, kokoso plaušo vazonėlį arba į plastikinį. Priešingai nei Phalaenopsis orchidėjoms šios rūšies orchidėjų šaknims šviesa nepatinka, tad ir sodinti į permatomus vazonėlius nerekomenduojama. Po persodinimo neskubėkite laistyti! Pradėti tręšti, kai pasirodys nauji auginiai.

 

Žydėjimas: svarbu žinoti, kad vienas gumbas per savo gyvenimą išleidžia du žiedstiebius (po vieną iš gumbo šonų). Nužydėjusius žiedstiebius reikia pilnai pašalinti, nes jie pakartotinai nežydės. Po žydėjimo Jūsų orchidėja augins naujus gumbus, kurie leis naujus žiedkočius.

 

Šią orchidėją vasaros laikotarpiu galima laikyti lauke, tik ji turi būti apsaugota nuo vėjų, lietaus bei tiesioginių saulės spindulių.


oksana1.gifDovanėlėflow9.gifflow14.gifVIP.giflabas.gifpagalba.gifflow9.gifforumo%20simpatija.gif

Dalintis šiuo pranešimu


Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Na va :flowers: Mano mylimiausios gėlytės :victory:


Non rex est lex, sed lex est rex

Dalintis šiuo pranešimu


Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

MARGALAPES ORCHIDEJOS

20090124_macodes_lapo_tekstura_mazinta.jpg20090124_anoectochilus_maz.jpg20090124_ludisia_ziedas_b_mazinta.jpg20090124_ludisia2_maz.jpg

Neapsirinksime sakydami, kad esame išlepinti orchidėjų žiedų grožio. Parduotuvėse lengvai auginamų orchidėjų pasirinkimas išties platus, o ir kaina pasidarė prieinama kiekvienam. Žodis orchidėja, matyt, kiekvienam asocijuojasi su įspūdingo grožio žiedais, kažkuo paslaptingu bei neįprastu. Šį kartą norime Jus supažindinti su taip vadinamomis „juvelyrinėmis" orchidėjomis. Kur slypi jų grožis ir kodėl taip "prabangiai" jos yra vadinamos? Šių orchidėjų grožis slypi lapuose, o ne žieduose. Juvelyrinėmis orchidėjomis, brangakmeniais, ar tiesiog margalapėmis orchidėjomis jos vadinamos dėl žalių, tamsiai žalių, raudonai rusvų auksiniais ar sidabriniais siūleliais išmargintų, švelnių tarsi aksomas lapų. Būtent dėl neįprastos bei įspūdingos lapijos šios orchidėjos užsitarnavo tokį pavadinimą. Juvelyrinių orchidėjų žiedai įspūdžio Jums tikrai nepadarys, nes jie, nors ir panašūs savo forma į kitus orchidėjų žiedus, yra ypatingai smulkūs, o spalva gelsva, balta ar blankiai rusva. Anoectochilus_maz.jpgTai yra grupė augalų, kuriai, kaip teigia įvairūs šaltiniai, priskiriama nuo 300 iki 500 rūšių, iš kurių geriausiai žinomi yra Anoectochilus, Cheirostylis, Dossinia, Goodyera, Ludisia, Haemaria, Macodes, Erythrodes, Physurus, Zuexine. ludisia_ziedas_b_mazinta.jpgŠių orchidėjų priežiūra tikrai nėra labai sudėtinga. Natūralioje gamtoje daugiausiai šių orchidėjų randama drėgnose, apsaugotose nuo saulės bei vėjo vietovėse. Jos auga žemėje tarp pūvančių lapų, samanų, tad ir auginant jas namuose, reikėtų stengtis sukurti panašias sąlygas. Šias orchidėjas reikėtų auginti substrate, kurio pagrindą sudarytų lapinė žemė. Į substratą taip pat galima įmaišyti šiek tiek kiminų, smulkios pušies žievės, smulkintos anglies gabaliukų. Pagrindinis reikalavimas substratui, kad jis nuolat būtų šiek tiek drėgnas. Neleiskite šiems augalams išdžiūti, jie yra reiklūs drėgmei! Nelaikykite jų saulėtoje vietoje, jie auga prietemoje. Idealiai tiks vakarinė palangė ar net šiaurinė pusė. Kita svarbi taisyklė - dažnai jų netręškite. Naudokite orchidėjoms skirtas trąšas, bet tręškite keletą kartų silpnesne koncentracija kartą per mėnesį.

Ne visus aukščiau išvardintus augalus Jums pavyks rasti parduotuvėse, tad plačiau pakalbėsime apie keletą iš jų, kuriuos ne kartą teko užtikti mūsų prekybos centruose.

Pristatysime Jums Ludisia discolor ir Macodes petola.

ludisia2_maz.jpgLudisia (lot. Ludisia discolor) - natūraliai gamtoje auga pietų Kinijos ir Malaizijos drėgnuose tropikiniuose miškuose. Augalas nėra aukštas, stiebas storas, šliaužiantis, apaugęs aksominiais lapais, kurių spalva gali būti nuo rausvos iki nešvariai žalios. Ant ilgo žiedstiebio (siekiančio net 30 cm) sukrauna smulkius, baltus ar geltonai baltus žiedelius. Auga formuodama kerą iš naujų auginukų. Tai lengvai prie aplinkos prisitaikanti orchidėja, kurios priežiūra nereikalaus iš Jūsų daug dėmesio. Ji nėra reikli aplinkos temperatūrai, šviesai (tiks bet kuri vieta, tik ne tiesioginė saulė) tačiau viena iš būtinų sąlygų, kad sėkmingai pas Jus augtų yra drėgmė. Tiesioginė saulė, sausas aplinkos oras neigiamai veikia orchidėjos augimą bei lapų spalvą. Persodinti reikėtų tik tuomet, kai keras jau nebetelpa vazonėlyje, geriausiai tai atlikti pavasarį, po žydėjimo. Ludisia discolor žydėjimo laikotarpis - gruodžio, sausio mėnuo. Nužydėjęs žiedstiebis yra pašalinamas. Dauginama ši orchidėja vegetatyviniu būdu, t.y. dalinant kerą. Atskiriant svarbu, kad viename kere liktų 2-3 auginiai. Tačiau jei keras nėra didelis, o Jums vis tik norisi padauginti šią orchidėją, Jūs galite tiesiog atskirti jauną auginuką, įmerkti į vandenį ir, sulaukus kol išleis savo šaknytes, pasodinti atskirai. Šiltuoju metų laiku, t.y. nuo gegužės vidurio iki rugsėjo vidurio Ludisia galima laikyti lauke, tačiau vieta turi būti apsaugota nuo lietaus, vėjų bei tiesioginės saulės.

Macodes_petola_maz.jpgMacodes petola - gamtoje aptinkama Malaizijoje, Naujojoje Gvinėjoje. Pats augalas nėra aukštas, stiebas plonas, šliaužiantis, apaugęs šviesiai žaliais tarsi auksiniu siūlu išmargintais lapeliais. Auga formuodamas kerą. Žiedai smulkūs, rausvai rudi su baltu liežuvėliu. Ši orchidėja nėra reikli šviesai, tačiau vieta, kurioje laikysite šį augalą turėtų būti apsaugota nuo tiesioginių saulės spindulių. Macodes petola priskiriama prie šilumamėgių orchidėjų, tad minimali aplinkos temperatūra žiemos laikotarpiu turėtų būti bent +18°C. Nuolatinė substrato bei aplinkos drėgmė yra vieni pagrindinių šios orchidėjos reikalavimų. Sausas aplinkos oras, perdžiūvęs substratas neigiamai veikia augimą bei lapų spalvą. Macodes petola gali žydėti bet kuriuo metų laiku. Nužydėjusį žiedstiebį pašalinti.

Patarimas: neleiskite žydėti jaunam augaliukui, ypač jei keras sudarytas tik iš to vienintelio auginio, nes žydėjimas alina augalą ir galite jį prarasti. Tokiu atveju žiestiebį reikia pašalinti. Geriau palaukite, kol Jūsų orchidėja suaugs ir turės jau ne vieną auginį.

inde_maz.jpgKadangi nuolatinė drėgmė yra vienas pagrindinių juvelyrinių orchidėjų reikalavimų, o namų sąlygomis palaikyti aukštą aplinkos drėgmę yra pakankamai sunku, vienas iš galimų variantų - „apgyvendinti" šią orchidėją stikliniame inde. inde2.jpgIndo dugnas yra užpildomas drenažu arba kiminais, kurie nuolat turi būti drėkinami, kad garuodami užtikrintų nuolatinę drėgmę indo viduje.

Juvelyrinės orchidėjos ypatingai gerai jausis drėgname terariume ar orhidariume drauge su kitomis orchidėjomis.

Tad, jei gėlių parduotuvėse pamatysite dailų, žvilgančio aksomo lapeliais augalą su užrašu "orchidėja", nenustebkite - tai viena iš juvelyrinių orchidėjų!


oksana1.gifDovanėlėflow9.gifflow14.gifVIP.giflabas.gifpagalba.gifflow9.gifforumo%20simpatija.gif

Dalintis šiuo pranešimu


Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Bulbophyllum

20090609_bulbophyllum_carunculatum.jpg20090628_bulbophyllum_carunculatum.jpg20090707_bulbophyllum_carunculatum5.jpg

Bulbophyllum - tai viena didžiausių orchidėjų genčių, kuriai priklauso daugiau nei 1800 rūšių. Lietuviškai ši gentis vadinama Gumblapiu. Lotyniškas genties pavadinimas sudarytas iš dviejų žodžių junginio: iš lotynų kalbos bulbus - gumbas ir graikų kalbos phyllon - lapas. Ši orchidėjų gentis paplitusi Afrikoje, Pietryčių Azijoje ir Naujojoje Gvinėjoje.

 

Šį kartą norime Jus supažindinti su Bulbophyllum carunculatum!

 

Bulbophyllum carunculatum gimtieji namai - Filipinai. Natūralioje gamtoje ši orchidėja auga šviesiose, tiesioginių saulės spindulių nepasiekiamose vietovėse. Orchidėja turi plonas šaknytes bei gumbus su vienu tvirtu lapu (panašiu į katlėjų lapus). Labai maloni šios orchidėjos savybė ta, kad pradėjus žydėti ji žydi labai ilgai, nes žiedyne formuojasi vis nauji žiedai. Tai gali tęstis metus ar net ilgiau! Tik tam, kad žydėtų turite sudaryti jai augti tinkamas sąlygas.Bulbophyllum_carunculatum.jpg Įvairiuose literatūros šaltiniuose teigiama, kad ši orchidėja tikrai nėra kaprizinga, namuose ją sėkmingai galima auginti tokiomis pat sąlygomis kaip Phalaenopsis orchidėją. Rytinė ar vakarinė namų palangė tikrai tinkama šiai orchidėjai, tačiau vasaros metu reikėtų laikyti šiek tiek toliau nuo lango. Namų sąlygomis Bulbophyllum carunculatum orchidėja auginama vazonėlyje, smulkiame substrate. Vazonėlis gali būti nepermatomas plastikinis, neglazuruotas molinis, kokosinio plaušo ar kamštinio ąžuolo. Iš substratų rekomenduojame rinktis smulkų OS substratą epifitinėms orchidėjoms (kokoso riešuto kevalo gabaliukų pagrindu) arba tiesiog sodinti į smulkią viduržemio regiono pušies žievę. Aplinkos, kurioje auga ši orchidėja, minimali drėgmė turi būti 50%, pageidautina ir daugiau. Vienas iš būdų aplinkos drėgmei palaikyti - pastatyti vazonėlį ant drėgmės palaikymo lovelio, pirmoje dienos pusėje augalą apipurkšti. Bulbophyllum carunculatum šaknytės yra plonos ir jautrios tiek perlaistymui, tiek perdžiūvimui, tad svarbi užduotis, auginant šią orchidėją, yra neleisti substratui perdžiūti, nuolat laikyti šiek tiek drėgną, bet ne šlapią! Pavasarį, vasaros metu orchidėją rekomenduojama tręšti kas antrą laistymą orchidėjoms skirtomis trąšomis, rudenį, žiemos metu - žymiai rečiau. Žiemos metu, kai šviesos mažiau, temperatūra žemesnė, laistyti reikia rečiau. Kadangi substratas nuolat būna drėgnas, jis greičiau uždruskėja, tad rekomenduojama šią orchidėją persodinti kiekvieną pavasarį ar ankstyvą rudenį.

 

Bulbophyllum_carunculatum5.jpgBulbophyllum carunculatum žydėjimo laikotarpis dažniausiai prasideda pavasarį, vasaros pradžioje ir gali tęstis visus metus, t.y. pakartotinai žydi iš to paties žiedyno. Žiedai dideli ( 9 cm.), citrininio geltonumo su tamsia bordo spalvos lūpa, kvepiantys. Nors bulbophyllum orchidėjų žiedai pasižymi ne itin maloniu kvapu, šios orchidėjos žiedų kvapas, kaip teigiama literatūroje, nėra ryškus.


oksana1.gifDovanėlėflow9.gifflow14.gifVIP.giflabas.gifpagalba.gifflow9.gifforumo%20simpatija.gif

Dalintis šiuo pranešimu


Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Sedirea japonica

20090512_20080610_sedirea_japonica8.jpg20090512_sedirea_%20japonica_japonija.jpg20090512_sedirea_japonica10.jpg20090512_sedirea_japonica1.jpg

Sedirea japonica - epifitinis augalas, kartais gamtoje randamas ir kaip litofitas, aptinkamas Pietų Japonijoje, Korėjoje ir Japonijai priklausančiame Ryūkyū salyne. Auga drėgnose vietovėse prisitvirtinusi prie medžių kamienų ar ant uolų. Literatūroje galite rasti ir šio augalo pavadinimo sinonimus: Aerides japonica, Angraecum japonicum. Sedirea japonica - nedidelė orchidėja, suaugęs augalas turi 5-8 lapelius, šaknytės stambios. Pagal lapų formą išskiriami keli šios orchidėjos tipai:

 

Sedirea_ japonica_japonija.jpg Sedirea_ japonica_koreja.jpg

 

Pailgesni lapeliai, šiek tiek plonesnės šaknytės.

 

Sedirea japonica var. Minmaru beveik apvalūs lapukai, storesnės šaknytės, žalesni žiedukai.

 

Žiedynas svyrantis, sukrauna nuo 6 iki 12 žiedukų, kurių skersmuo 3 cm. Žiedai kvepia citrusais! Žiedlapiai balti su žalsvu atspalviu, apatiniai žiedlapiai tarsi perbraukti raudonai rusvais brūkšniukais, o lūpytė išmarginta netaisiklingos formos alyvinėmis dėmelėmis. Žydi pavasarį ir vasarą. Žydėjimas tęsiasi nuo mėnesio iki dviejų.

 

Sedirea japonica orchidėjos priežiūra

 

Temperatūros poreikiai - vidutiniai, vasaros metu temperatūra neturėtų būti aukštesnė nei +30 °C, o žiemos metu neturėtų nukristi žemiau +15 °C. Svarbu užtikrinti, kad tarp dienos ir nakties temperatūrų būtų 5-8 °C skirtumas, tai skatina žiedyno formavimąsi.

 

sedirea_japonica10.jpg

 

Šiai orchidėjai reikia daug šviesos, laikykite ją pačioje šviesiausioje vietoje. Jai tinka ir pietinė namų pusė tik laikykite toliau nuo lango, kad būtų apsaugota nuo nudegimų.

 

Sedirea japonica nėra labai reikli drėgmei, bet nors 50-70% ji turėtų siekti. Tokią aplinkos drėgmę galima užtikrinti laikant vazonėlį su orchidėja ant drėgmės palaikymo lovelio, kuris iki pat viršaus yra užpildomas vandeniu.

 

Sedirea japonica gali būti auginama mažame vazonėlyje (paprastas molinis arba kamštinio ąžuolo vazonėlis tiks geriau nei plastikinis) arba pritvirtinta ant bloko. Kambario sąlygomis orchidėją pritvirtintą ant bloko auginti sunkiau, nes šaknynas greičiau pradžiūna, reikia dažniau laistyti. Ant bloko pritvirtinti augalai auginami orchidariumuose arba tiesiog įvairaus tipo stikliniuose induose, kurio dugnas pripildomas drėgnu keramzitu, kiminais ar kt., kas leistų palaikyti drėgmę ir aplinka aplink augalą nebūtų tokia sausa kaip kambaryje. Dauguma augintojų šią orchidėją augina vien kiminuose, nes taip lengviau palaikyti drėgmę, tačiau taip pat tinka ir smulkūs pušies žievės gabalėliai. Substratas visada turi būti šiek tiek drėgnas, bet ne šlapias ! Vandens kokybė labai įtakoja augalo augimą. Todėl jei Jūsų namų vanduo kietas, kalkėtas naudokite distiliuotą, ar virintą, ar filtruotą, ar lietaus vandenį. Tik svarbu žinoti, kad distiliuotas vanduo yra tuščias vanduo ir juo kiekvieną kartą laistant visada reikia įpilti silpną dozę orchidėjoms skirtų trąšų.


oksana1.gifDovanėlėflow9.gifflow14.gifVIP.giflabas.gifpagalba.gifflow9.gifforumo%20simpatija.gif

Dalintis šiuo pranešimu


Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Leptotes bicolor

20090412_leptotes_bicolor_3400.jpg

Leptotes bicolor – katlėjų (ang. Cattleya) giminės narė, aptinkama Brazilijoje ir Paragvajuje nuo 500 iki 900 metrų virš jūros lygio prisitvirtinusi prie medžių kamienų. Šios orchidėjos lapukai kaip įskeltos lazdelės, o pseudobulvės cilindriškos, padengtos sausu apvalkalu iš kurių tarpelių sukraunamas žiedas. Ši orchidėjos rūšis natūralioje gamtoje auga tropinėse vietovėse, tad auginant namų sąlygomis svarbu užtikrinti aplinkos drėgmę, substratą, jei auginate vazonėlyje, nuolat palaikyti šiek tiek drėgną, neleisti perdžiūti. Po žydėjimo trumpam apriboti laistymą, sudaryti trumpas ramybės sąlygas. Sėkmingai auginama leptotes bicolor gali gausiai žydėti du kartus metuose, pavasarį ir rudenį. Leptotes bicolor sėkmingai augs Jūsų namuose esant vidutinei aplinkos temperatūrai, suteikiant kaip įmanoma daugiau šviesos (šviesos poreikis toks pat kaip katlėjų ir dendrobiumų). Leptotes bicolor gali būti auginama vazonėlyje arba pritvirtinta ant bloko (pvz. kamštinio ąžuolo).Leptotes_bicolor_0970.jpg

 

Miniatiūrinė orchidėja, kurios žiedo dydis 3,5-5 cm, gana didelis palyginti su paties augalo dydžiu. Žiedukai balti su švelniai violetiniu liežuvėliu.


oksana1.gifDovanėlėflow9.gifflow14.gifVIP.giflabas.gifpagalba.gifflow9.gifforumo%20simpatija.gif

Dalintis šiuo pranešimu


Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Odontoglossum bictoniense

20090512_3087840366_d2fce77eef.jpg

Odontoglossum bictoniense tėvynė: Meksika, Salvadoras, Gvatemala, Kosta Rika, Panama. Ši orchidėja yra palyginus didelio ūgio, auga vėsaus/ šalto klimato zonoje ir sutinkama kaip epifitas ar litofitas. Pagrindinės auginvietės yra drėgni, vėsūs miškai. Dažniausiai Odontoglossum bictoniense auga ant storų medžių šakų, apsamanojusių akmenų ar didelių uolų plyšiuose. Augalai randami iki 3200 m virš jūros lygio.

Ši rūšis yra ypatinga tuo, kad skirtingų augalų žiedai, gali būti visai nepanašūs savo spalva vieni į kitus, todėl galima kolekcionuoti vien tik Odontoglossum bictoniense rūšį ir turėti pakankamai didelę spalvų ir atspalvių gamą.

Odontoglossum bictoniense alba forma, yra viena iš keleto bictoniense variantų.

Kad ir kokios spalvos bebūtų žiedai augalai yra visiškai vienodi, jie visi formuoja suplotas apvalios formos pseudobulbas, kurios žiedstiebį išleidžia dar būdamos nepilnai subrendę. Žiedstiebis išauga iš šoninio, dengiamojo lapo pažasties, pati bulba susiformuoja vėliau, beja paprastai ji viršuje turi porą, pailgų, odontoglossum genčiai būdingų lapų.

Žiedstiebio ilgis siekia apie 30 cm. Žiedai, dažniausiai 4-6, yra apie 4 cm pločio, kvepiantys.

Pagrindinė žiedo puošmena, žinoma, yra lūpa, ji plati, dažniausiai vienspalvė, širdelės formos. odonto.jpg

 

Odontoglossum bictoniense auginamas kaip ir dauguma odontoglossum‘ų, jiems reikalinga vėsi, drėgna aplinka, pavėsis. Laistymai dažnesni augimo metu su substrato pradžiūvimu tarp jų, žiemą sausas, vėsus ir šviesus ramybės periodas. Tręšti reikia kaip ir daugelį orchidėjų.

Tai tikrai gražus ir nelepus augalas, su labai simpatiškais žiedais!


oksana1.gifDovanėlėflow9.gifflow14.gifVIP.giflabas.gifpagalba.gifflow9.gifforumo%20simpatija.gif

Dalintis šiuo pranešimu


Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Tilandsijų priežiūra

20081104_t.ionantha.jpg20081103_tillandsiacaputmedus.jpg

Norime Jus supažindinti su dar mažai Lietuvoje žinomais, tačiau ne mažiau įdomiais, lengvai prižiūrimais epifitais - tilandsijomis. Tilandsijos (lot. Tillandsia) - tai didžiausia bromelijinių šeimos augalų gentis. Jos paplitusios Šiaurės, Centrinėje ir Pietų Amerikoje, Karibų jūros salose. Auga ant medžių šakų, uolų. Gentyje yra apie 650 rūšių augalų. Šiems augalams nereikia žemių ir vazonų, tačiau reikia šviesos, drėgmės ir oro! Gali kilti klausimas, kodėl puslapyje apie orchidėjas atsirado šie gan neįprasti, bet žavūs augalai? Mūsų atsakymas Jums būtų toks: tilandsijos gali sėkmingai palaikyti orchidėjoms draugiją, nes joms augti reikia tų pačių sąlygų, o Jums tai būtų dar vienas žingsnis epifitinių augalų pažinimo link.

 

Tilandsijos, kaip ir kiti epifitiniai augalai, savo šaknimis prisitvirtina prie medžių kamienų arba uolų, o drėgmę pasisavina per lapus. Šie augalai lengvai adaptuojasi prie įvairių aplinkos sąlygų ir reikalauja minimalios priežiūros. Pagrindiniai jų poreikiai: daug šviesos, bet ne tiesioginiai saulės spinduliai, gera oro cirkuliacija bei vanduo.Tillandsiacaputmedus.jpg

 

Šviesa: laikant tilandsiją namų sąlygomis reikėtų pasirinkti šviesiausią vietą arba naudoti florasensines lempas su plačiu spektru papildomam apšvietimui. Vasaros metu joms labai patiks leisti laiką lauke! Ideali vieta- rytinė arba vakarinė pusė, tačiau labai karštomis dienomis reikėtų laikyti pavėsyje ir dažniau laistyti.

 

Laistymas: laikant tilandsiją namų sąlygomis laistyti būtina 2-4 kartus per savaitę. Tačiau jei patalpoje, kurioje laikomos tilandsijos, naudojami kondicionieriai arba šildytuvai, gali reikėti laistyti ir dažniau. Laistyti reikia gausiai, vien purškimo neužteks. Tačiau palaisčius leiskite gerai nuvarvėti ir iki sekančio laistymo gerai pradžiūti. Jei tilandsijų lapai ima džiūti arba suktis, reiškia joms trūksta drėgmės ir reikia nedelsiant merkti į vandenį, palaikyti jame ilgesnį laiką, tarkime per naktį, o vėliau laikytis įprastinio laistymo režimo. Tilandsijoms, kurių lapai žali ir minkšti, reikia daugiau drėgmės ir mažiau šviesos, negu tilandsijoms, kurių lapai pilki arba sidabriniai.

 

Oro cirkuliacija: tilandsijoms reikia šviežio oro, tad svarbu, kad į patalpą, kurioje laikote šiuos augalus, nuolat patektų šviežias oras. Oro judėjimas sumažina perlaistymo riziką.

 

Tręšimas: tilandsijas reikėtų bent kartą per mėnesį patręšti. Kadangi jos kaupia ir įsisavina maistines medžiagas jos labai jautrios pertręšimui. Tręšimas nėra gyvybiškai būtinas, bet pagreitina augimą ir suteikia jėgų žydėjimui.

 

Temperatūra: tilandsijos lengvai prisitaiko prie įvairios temperatūros, tačiau ideali +20 laipsnių. Bet, jei dažnai laistysite, bus gera oro cirkuliacija, dalinis pavėsis, tuomet gali gerai jaustis ir esant +30 laipsnių temperatūrai.

 

Žydėjimas: tilandsijų dekoratyvumu galima grožėtis nuolat. Jų žiedai įvairūs, įdomūs savo forma. Gali žydėti nuo kelių dienų ar net iki metų (kai kurių lėtai augančių augalų). Spalvų paletė - šviesiai geltona, oranžinė, raudona, rožinė, mėlyna, violetinė, balta ir įvairūs jų atspalviai. Gamtoje dauguma augalų žydi nuo vėlyvos žiemos iki vasaros vidurio.

 

Dauginimas: tilandsijos dauginasi auginiais (vaikeliais) ir sėklomis. Vaikeliai atsiranda prie motininio augalo pagrindo arba tarp lapų. Tai viena iš priežasčių, kodėl tilandsijos patraukė augalų mylėtojų dėmesį. Kai kurie augalai paprastai turi nuo 4 iki 8 vaikelių prieš žydėjimą, jo metu arba po žydėjimo. Jaunus augaliukus galima atskirti nuo motininio, kai jų dydis pasiekia pusę motininio augalo dydžio. Tai įvyksta maždaug po metų. Dauginant sėklomis galima gauti iškart daug augalų, tačiau sėjinukai auga lėtai, prireiks kelių metų, kol sulauksime suaugusių augalų.

 

Sodinimas: kadangi dauguma tilandsijų - epifitai, tad geriausias būdas jas auginti pritvirtinus prie atsparaus drėgmei medžio žievės ar šakos, kamštinio ąžuolo žievės ar tiesiog moliniame, stikliniame vazonėlyje ant akmenukų. Galima susikurti įvairias kompozicijas! Kadangi gamtoje tilandsijos auga kolonijomis arba augalų krūmynais, tai dauguma jų puikiai atrodo tiesiog pakabintos, prie nieko nepritvirtintos. Reikia tik laiko, kad užaugtų puošnus krūmas.

 

Prieš pasirenkant sodinimo būdą reikia atkreipti dėmesį į keletą dalykų. Įsitikinkite, ar pagrindas, ant kurio ruošiatės tvirtintii, neužlaikys drėgmės. Jei medyje padarėte skylę, įsitikinkite ar kriaurai, ar vanduo laisvai galės išbėgti. Druskų kaupimasis medžio žievėje gali nudeginti lapus. Žievę prieš naudojimą reikia pamerkti dviem parom į švarų, šviežią vandenį. Nenaudokite apdorotos medienos, nes tirpale, kuris naudojamas siekiant apsaugoti medieną nuo puvinio, yra vario. Varis yra labai kenksmingas bromelijiniams augalams.


oksana1.gifDovanėlėflow9.gifflow14.gifVIP.giflabas.gifpagalba.gifflow9.gifforumo%20simpatija.gif

Dalintis šiuo pranešimu


Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

20071216_img_8401-vi.jpgOrchidariumas - kas tai yra?

Tai - namai orchidėjoms. Uždara stiklinė patalpa, kuri įrengta siekiant atkartoti orchidėjų gyvenimo sąlygas natūralioje aplinkoje, kurioje jos mėgaujasi atogrąžų saule bei tropikų drėgme. Šviesa, šiluma, drėgmė bei oro cirkuliacija - tai pagrindiniai komponentai, iš kurių susideda orchidariumas.

 

Orchidariumas suteikia Jums galimybę savo namuose grožėtis retomis, egzotiškomis orchidėjų rūšimis.

 

Ar galima orchidariume auginti parduotuvėje pirktas orchidėjas?

Taip. Orchidariumas žymiai palengvina orchidėjų priežiūrą, sudaro būtinas sąlygas sėkmingam jų augimui bei žydėjimui. Net Jums išvykus, jos neliks be priežiūros! Automatizuotas valdymas palaikys drėgmę, šildymas ir apšvietimas įsijungs bei išsijungs nustatytu laiku.

 

Orchidėjų drėgmės poreikis

Dažna priežastis, dėl kurios orchidėjos kambario sąlygomis neišgyvena, meta žiedus ar tiesiog vegetuoja, yra sausas kambario oras.

Orchidėjoms būtina drėgmė siekia nuo 60% iki 95%. Namų sąlygomis palaikyti tokią drėgmę yra gana sunku, o žmogui būti tokioje aplinkoje ne tik nemalonu, bet ir ne sveika. Orchidariume drėgmę galima užtikrinti drėgno keramzito, kuriuo užpilamas orchidariumo dugnas, dėka. Po keramzitu yra paklotas specialus šildymo laidas, kuris garina drėgną keramzitą, taip užtikrindamas šiltos drėgmės srautus orchidariumo viduje. Taip pat galima įrengti profesionalią laistymo, drėkinimo sistemą, kurios įsijungimo metu vanduo purškiamas taip smulkiai, kad ant augalų susidaro natūralios rasos lašeliai.

 

Neturint orchidariumo, drėgmę aplink orchidėjas galima padidinti laikant vazonėlius ant padėklo su drėgnu keramzitu arba naudoti taip vadinamus „drėgmės lovelius". Tai gana gilūs loveliai, viršuje turintys groteles, ant kurių pastatomi vazonėliai taip, kad nesiektų į lovelius pripilto vandens, kuris, specialaus šildomo laido pagalba, šyla bei garuoja, drėkindamas orą aplink orchidėjas.

 

Šviesa orchidariume

Kad orchidėjos nevegetuotų, o augtų ir žydėtų, jos turi gauti atitinkamą kiekį šviesos. Žiemos metu orchidėjos turi būti apšviestos 12 val. per parą, o vasaros metu - 16 val. Kiekviena rūšis turi savo šviesos poreikį, kuriuos bendrame orchidariume galima sėkmingai suderinti. Orchidariumo viršuje, kur šviesos srautas yra didžiausias, apgyvendinamos šviesamėgės orchidėjos, tokios, kaip Vanda, Dendrobium, Laelia, orchidariumo viduryje reikėtų laikyti tokias orchidėjas, kaip Oncidium, Cattleya, o orchidariumo apačia skirta orchidėjoms, kurių žydėjimui užtenka gana minimalaus šviesaus srauto - Paphiopedilum, Phalaenopsis, Masdevallia, Macodes.

 

orchidariumas-int.JPGRojaus kampelis

Orchidariume orchidėjos gali būti auginamos įprastai, t.y. vazonėliuose su pralaidžiu substratu, pakabintuose ąžuoliniuose krepšeliuose arba galima susikurti tikrą natūralios gamtos kampelį ir auginti orchidėjas taip, kaip jų dauguma auga gamtoje, t.y. prisitvirtinusios šaknimis prie medžių kamienų. Net ir parduotuvėje vazonėlyje pirktą Phalaenopsį galima šaknimis, stengiantis jų nepažeisti, pritvirtinti prie kamštinio ąžuolo žievės gabalėlio arba tiesiog prie atsparios drėgmei medžio šakos.

Kiekvienas gali pasirinkti, kokio dydžio orchidariumo norėtų savo namuose, biure, kavinėje, kirpykloje ar kur kitur. Jis gali būti mažas, kad tilptų ant Jūsų darbo stalo - galėsite jame auginti miniatiūrines orchidėjų rūšis. Arba pakankamai didelis, kad taptų pagrindiniu interjero akcentu.

Renkantis vietą orchidariumui svarbu, kad ta vieta būtų apsaugota nuo tiesioginių saulės spindulių. Jis nebūtinai turi stovėti prie lango, nes jame įrengtas apšvietimas suteikia augalams būtiną šviesos srautą.

Apšvietimas, drėgmė, šildymas yra valdomi nustatyto laiko režimu, tad orchidariumo priežiūra yra paprasta ir nereikalaujanti daug dėmesio. Išvykus savaitgaliui ar ilgesniam laikui, orchidėjoms užteks ir šviesos, ir drėgmės!20071216_orchidariumas-int.jpg


oksana1.gifDovanėlėflow9.gifflow14.gifVIP.giflabas.gifpagalba.gifflow9.gifforumo%20simpatija.gif

Dalintis šiuo pranešimu


Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

GUANO

20080116_img_1888.jpg

Guano - jūros paukščių (kormoranų, pelikanų ir kt.) arba šikšnosparnių atliekos, kurios per amžius kaupiasi žemės paviršiuje arba urvuose, sausuose regionuose, ypač Pietų Amerikos Vakarų pajūryje (Čilė, Peru) ir gretimose salose; stori jo sluoksniai eksploatuojami kaip vertingos trąšos. Mineralinė ir cheminė sudėtis yra labai įvairi, daugiausia kalcio fosfatų ir magnio. Guano klodai taip pat tapo viena iš karo tarp Čilės ir Bolivijos bei Peru priežastimi.


oksana1.gifDovanėlėflow9.gifflow14.gifVIP.giflabas.gifpagalba.gifflow9.gifforumo%20simpatija.gif

Dalintis šiuo pranešimu


Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Orchidėja: kaip teisingai prižiūrėti?

 

 

 

Parduotuvėse siūloma begalė orchidėjų rūšių, kurias galite rinktis pagal spalvą ar žiedų formą. Daugelio gėlininkų nuomone, orchidėjas gali auginti kiekvienas, nes joms nereikia jokių ypatingų sąlygų. Vienas iš pagrindinių dalykų, kurį reikia žinoti – kaip įsigyti sveiką augalą. Rinkdamiesi orchidėją pirmiausia įsitikinkite, ar augalas nepažeistas. Permatomame vazonėlyje esančios šaknys turėtų būti sveikos, žalios ir neapvytusios. Atkreipkite dėmesį į lapus, kurie turėtų būti žali, stangrūs, be jokių dėmelių. Substratas, kuriame įsodintas augalas neturėtų būti permirkęs.

 

Jeigu jūs niekada neauginote orchidėjos, tai pradžiai patariama rinktis daug priežiūros nereikalaujančią Phalaenopsis šeimos rūšį. Šios rūšies orchidėjos atsparios sausam patalpų orui, o nuolat tręšiamos gali žydėti visus metus. Jums reiktų prisiminti, kad šis augalas labai mėgsta šilumą, todėl žiemą nelaikykite jo ant tamsios ir vėsios palangės. Laistyti taip pat reiktų saikingai, tik tada, kai viršutinis substrato sluoksnis bus sausas. Perlaistymas dažnai šį augalą pražudo.

 

Keletas pastabų apie orchidėjų priežiūrą:

 

1. Įprasta manyti, kad orchidėjoms auginti tinkam

iausi permatomi vazonėliai, kadangi jų šaknys, kaip ir augalas, labai mėgsta šviesą. Ši gėlė persodinama kartą per du metus. Geriausias laikas persodinimui yra iš karto po žydėjimo. Nerekomenduojama to daryti kai orchidėja ruošiasi žydėti arba jau žydi.

 

2. Specialaus substrato orchidėjoms auginti galite įsigyti prekybos centruose. Šios gėlės auga tik specifinėje terpėje: ant miške surinktų kiminų, smulkintos medžių žievės.

 

3. Orchidėją saugokite nuo tiesioginių saulės spindulių, tačiau laikykite kaip įmanoma šviesesnėje vietoje. Joms patinka šiluma, bet ne karštis ir ne skersvėjis. Geriausia vieta jai laikyti dažniausiai būna vakarinė palangė.

 

4. Specialiomis trąšomis šį augalą tręškite kartą per savaitę ar dvi puse kiekio trąšų, nei nurodyta ant pakuotės. Geriau tręšti mažesnėmis dozėmis, bet mažiau. Phalaenopsis rūšis tręšiama kas trečią laistymą orchidėjoms skirtomis trąšomis. Neskubėkite tręšti tik įsigytos orchidėjos. Tam, kad būtų išvengta pertręšimo rekomenduojama palaukti porą mėnesių.

 

5. Geriausia orchidėjas laistyti lietaus, distiliuotu ar keletą dienų pastovėjusiu vandeniu. Rekomenduojama tai daryti rytais ir tik tada, kai substratas vazonėlyje visiškai išdžiūvęs. Palaisčius, vazonėlyje neturėtų likti drėgmės.


oksana1.gifDovanėlėflow9.gifflow14.gifVIP.giflabas.gifpagalba.gifflow9.gifforumo%20simpatija.gif

Dalintis šiuo pranešimu


Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Susikurkite paskyrą arba prisijunkite, jei norite komentuoti

Komentuoti gali tik registruoti nariai

Susikurkite paskyrą

Prisijunkite prie mūsų bendruomenės.

Užsiregistruoti

Prisijungti

Turite paskyrą? Prisijunkite.

Prisijunkite dabar

×
×
  • Sukurti naują...

Svarbi informacija

Informuojame, kad šiame puslapyje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su Privatumo politika.